top of page
Vyhledat
  • Fotograf Kamil Kubjatko

Svatební fotograf - kdy ho rezervovat, jaká je cena a na co si dát pozor!


Na tyto otázky narážím neustále na svatbách. Také v dotazech na workshopech, ale také běžně v životě.

Tak jak to tedy je a proč?

  • Jak dlouho před svatbou objednávat fotografa?

  • Hledáte svatebního fotografa, a zdá se Vám cena moc vysoká?

  • Čím se řídit u výběru fotografa, a nač si dát pozor?

Tyto tři otázky u výběru svého fotografa určitě neberte na lehkou váhu.

Dnes nám internet bohužel nabízí mnoho “FOTOGRAFŮ”. Na fórech a webech si dokážete najít mraky informací a rad, přehršel reklam a nabídek. Ale je tato cesta TO PRAVÉ ?!

Svatba je vyjímečná a neopakatovatelná záležitost pro každého, a proto nepodceňujte výběr svatebního fotografa.

Je několik věcí, které Vám mohou napovědět, že tento je ten správný, nebo také naopak.

1. KDY OBJEDNAT SVATEBNÍHO FOTOGRAFA


Kamil Kubjatko

Termín, místo konání svatby, obřadu a rezervace fotografa jsou opravdu prvotní body začátku Vašeho plánování.

Ideálně 1 rok předem vyřešíte většinou vše bez větších problémů. Pokud máte nějaká vysněná místa, nebo všeobecně oblíbená místa pro konání svatby, je půl roku opravdu většinou dost pozdě, a platí to samé také u kvalitního fotografa.

2. CENA ZA SVATEBNÍHO FOTOGRAFA

Pokud chcete opradu dobrého a zkušenéheho fotografa, připravte se na částky od 15 do 80 tis korun.

Tak, jak si můžete koupit například kabelku od Prady za několik desítek tisíc stejně, tak si můžete pořídit kabelku za mnohem nižší cenu a může být také kvalitní a krásná.

Začněme se tedy na tuto problematiku dívat trošku jinak.


Kamil Kubjatko

Volba místa konání svatby, výběr svatebního menu, pronájem svatebních šatů, koupě prstenů, obleku ženicha a různých dekorací Vám určitě rozpočtem řádně zamává. Důležité, co ze svatby zůstane, jsou vzpomínky, a to v podobě svatební fotografie. Mnohdy si teprve na fotografiích vybavíte vše, co se opravdu dělo, a jak si všichni svatbu užili.

Všechny vysněné položky jako dort, šaty, místo, menu, a neopakovatelné momenty Vám zachytí pouze opravdový profesionál s nutnou dávkou zkušeností a správným přístupem.

Je vždy důležité, na jak dlouho fotografa potřebujete. Profesionál ví, že za 6h focení v létě nemůže stihnout zachytit vše. Alespoň né natolik uspokojivě, jak si mnohdy klient přeje.

Svatební sezóna začíná 1.5. a končí 30.9. V tyto dny se konají převážně celodenní svatby, které zaberou fotografům 10-15h času pro zachycení opravdu kvalitního příběhu.

Zkušený profesionální fotograf si účtuje kolem 20 tis. a za tuto cenu dokáže pokrýt nejen své náklady na kvalitní techniku, čas a také zálohování obrovského množství dat z Vaší svatby. Nezapomínejme také na postprodukci, která zabere mnohdy minimálně stejný čas jako nafocení samotné svatby. Svatební fotograf v týdnu pracuje na Vašich fotkách, o víkendech tráví čas na svatbách a není se svou rodinou.

Je zodpovědný za kvalitní zachycení všech důležitých momentů, aniž by věděl, co se bude kde a kdy dít.

KOLIK TEDY STOJÍ FOTOGRAF PRO CELODENNÍ FOCENÍ NA 10 - 15h.

  • Do 10 tisíc budete mít většinou nezkušeného začátečníka se základní hoby technikou nebo někoho, kdo se nedokázal prosadit se svou prací za vyšší cenu. Né vždy ale jejich práce bude špatná, jak se říká, každý nějak začít musí.

  • Od 15 do 30 tisíc už si řekne fotograf zkušený, většinou také vytížený a nabídne i další servis jako zálohování fotek na několik let, galerie, kvalitní tisk a v neposlední řadě několik let podložených zkušeností.

  • V částkách nad 35 tisíc většinou narazíte na vyhledávané a uznávané profesionály, kteří vědí proč si tuto cenu účtují a dokáží si vše podložit.

Opravdu myslete na to, že jediná hmatatelná vzpomínka na celý Váš den D zůstane jen v podobě fotografií a videa. Proto do nich investujte, nikdy už tyto nádherné chvíle nevrátíte! Nikdy špatně nafocené fotografie nespraví kouzelník jménem Photoshop, ani nikdo jiný!

Fotografové v ČR a SK patří k těm nejlevnějším. Například spousta evropských fotografů se pohybuje okolo 2000 eur a více. Je to dáno výši průměrného měsíčního platu v dané zemi. V USA je běžná cena 2500 - 4000 dolarů. Používají ale paradoxně stejně kvalitní a drahou techniku jako fotografové u nás.

V podstatě fotograf v ČR na kvalitní techniku potřebuje do startu minimálně 200 tisíc a je nuté každé 2-3 roky většinu obměnit. To znamená, že po 20 svatbách za 15 tisíc si teprve pokryl náklady a za uplynulý rok vydělal asi 100 tisíc korun (dělte 12 měsíci). Druhý rok už musí odkládat na nákup nového fotoaparátu a také myslet na záložní kus a výměnu karet.

Neopomínejme poplatky za účetní, sociální a zdravotní, dále daně a náklady na potřebné SW. Také je potřeba něco vydělat a nějak se dopravovat. Ano 15-20 tisíc je hodně ale zamyslete se také nad tím, kolik z toho zůstane jako zisk, který je nutný aby se byl schopen fotograf uživit.

3. ČÍM SE ŘÍDIT U VÝBĚRU FOTOGRAFA

Nejdůležitější je, aby Vás práce fotografa oslovila na první pohled. Všechny jeho fotografie byly ve stejném konceptu a né jako když každou fotil, nebo upravil dle aktuální nálady a trendu. Nezapomínejte, že objednáváte rok předem, a tak je důležité, aby fotografie z Vaší svatby byly stejné jako ty, které Vás v rezervaci tohoto fotografa utvrdily. Přirozenost a autentičnost fotografií jsou hlavním faktorem pro zachování co nejreálnější vzpomínky, ať už se na fotky podíváte kdykoli v budoucnu. Žádné trendy, efekty a filtry Vám neuchovají realný pohled na děj zachycený ve Vašich fotografiích.


Kamil Kubjatko

Pokud si nejste stále jistí, požádejte o osobní schůzku, někdy stačí pouhý hovor a pár otázek, aby jste poznali, zda jste na správné adrese :). Někdy se fotograf prezentuje jen velmi malým množstvím fotografií, a tady se nebojte zeptat, zda by Vám neukázal celkovou reportáž (100-300 fotek) z kostela, svatby venku nebo svatby na úřadu. Tady pak poznáte, zda je vše tak, jak si sami představujete, nebo se fotograf prezentuje jen opravdu povedenými snímky.

Profesionální fotograf nebude mít problém se zasláním odkazu na galerii a často se celými reporty prezentuje přímo na svém webu. Právě proto, aby ukázal, že se dokáže s nástrahami celého dne vypořádat.

Děkuji Vám za pozornost a doufám, že jsem tímto článkem pomohl.

Budu také rád za Vaše názory, které můžete psát pod článkem.

Rád zodpovím i další dotazy, stačí mě kontaktovat :).

www.kamilkubjatko.cz

2 884 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page